Google Play a Huawei: Co se děje?

Google Play Huawei

Obchod Google Play: Co to je?

Obchod Google Play je oficiální obchod s aplikacemi pro zařízení s operačním systémem Android, který vyvíjí a spravuje společnost Google. V něm uživatelé najdou a stáhnou si širokou škálu aplikací, her, hudby, filmů, knih a dalšího digitálního obsahu. Dlouho byl Google Play nedílnou součástí telefonů Huawei, ale v roce 2019 došlo k významné změně. Kvůli americkým sankcím ztratila společnost Huawei přístup k některým službám Google, včetně Obchodu Play. To znamená, že novější modely telefonů Huawei, jako je řada P40 nebo Mate 30, tento obchod s aplikacemi nenabízejí.

Absence Obchodu Google Play na telefonech Huawei má pro uživatele několik důsledků. Především je omezená dostupnost aplikací. Huawei sice nabízí vlastní obchod s aplikacemi AppGallery, ale ten zatím nenabízí tak širokou škálu aplikací jako Google Play. Uživatelé tak nemusí najít všechny své oblíbené aplikace nebo jim mohou chybět důležité aktualizace. Existují sice alternativní způsoby, jak některé aplikace do telefonů Huawei bez Obchodu Play nainstalovat, ale ty mohou být komplikované a ne vždy bezpečné. Pro uživatele, kteří jsou zvyklí na ekosystém Google a jeho aplikace, může být absence Obchodu Play na telefonech Huawei zásadní nevýhodou.

Huawei bez Google Play: Proč?

V roce 2019 uvalila americká vláda na Huawei obchodní omezení, která čínské firmě znemožnila spolupracovat s americkými společnostmi, včetně Googlu. To mělo zásadní dopad na smartphony Huawei, které od té doby nemohou oficiálně používat Google Play Store a další populární aplikace Google, jako jsou Mapy Google, Gmail nebo YouTube.

Absence Google Play Store představuje pro uživatele Huawei značnou komplikaci. Google Play Store je primárním zdrojem aplikací pro zařízení s operačním systémem Android a jeho absence omezuje výběr aplikací a her. Uživatelé Huawei se musí spoléhat na alternativní obchody s aplikacemi, jako je Huawei AppGallery, který sice nabízí rostoucí počet aplikací, ale stále nedosahuje šíře a dostupnosti Google Play Store.

Absence aplikací a služeb Google může některé uživatele odradit od koupě telefonů Huawei. Pro mnohé jsou tyto aplikace a služby, na které jsou zvyklí, klíčové a jejich absence je nepřijatelná. Huawei se snaží tuto mezeru zaplnit vývojem vlastních alternativních služeb a aplikací a spoluprací s vývojáři na zpřístupnění jejich aplikací pro zařízení Huawei.

Dopad na uživatele Huawei

Absence Google Play obchodu na Huawei zařízeních má značný dopad na uživatele. Bez přímého přístupu k tomuto obchodu s aplikacemi se uživatelé musí spoléhat na alternativní platformy, jako je Huawei AppGallery. Ačkoliv AppGallery zaznamenala v posledních letech značný růst a nabízí širokou škálu aplikací, stále postrádá některé populární aplikace a hry dostupné na Google Play.

google play huawei
Funkce Google Play Huawei (bez Google Play)
Dostupnost aplikací Miliony aplikací a her Omezený výběr, rostoucí ekosystém AppGallery
Platby v aplikacích Google Pay a další Huawei Mobile Services (HMS) s omezenou dostupností
Synchronizace dat Automatická synchronizace s Google účtem Vyžaduje ruční zálohování nebo alternativní služby
Dostupnost služeb Google Gmail, YouTube, Mapy Google atd. Nedostupné, nutné použít webové verze nebo alternativy

Uživatelé Huawei se tak mohou setkat s komplikacemi při hledání a instalaci aplikací, na které jsou zvyklí. Absence klíčových Google služeb, jako je Gmail, Google Mapy nebo YouTube, může být pro některé uživatele limitující. Huawei se snaží tuto mezeru zaplnit vlastními alternativami, jako je Huawei Mobile Services (HMS) a Petal Search, nicméně pro uživatele zvyklé na ekosystém Google to může představovat komplikaci.

Je důležité si před zakoupením zařízení Huawei ověřit dostupnost požadovaných aplikací a služeb. Pro některé uživatele může být absence Google Play obchodu a souvisejících služeb limitující, zatímco jiní si zvyknou na alternativní platformy a služby nabízené společností Huawei.

Alternativy: AppGallery a další

Svět mobilních aplikací se netočí jen kolem Google Play. Pro uživatele Huawei, kteří nemají přístup k obchodu Google Play, existuje několik alternativ. Hlavní alternativou je AppGallery, vlastní obchod s aplikacemi od Huawei. AppGallery se rychle rozrůstá a nabízí širokou škálu aplikací, her a nástrojů. Najdete zde populární aplikace jako WhatsApp, TikTok, Facebook nebo Microsoft Office. Huawei intenzivně pracuje na tom, aby do AppGallery přilákal další vývojáře a rozšířil tak nabídku aplikací.

Kromě AppGallery existují i ​​další alternativní obchody s aplikacemi třetích stran, jako je například Amazon Appstore nebo APKPure. Je důležité si uvědomit, že stahování aplikací z neoficiálních zdrojů může představovat bezpečnostní riziko. Vždy si proto pečlivě zkontrolujte hodnocení aplikace a recenze ostatních uživatelů.

Pro některé aplikace, které nejsou dostupné v AppGallery, můžete využít webové verze. Mnoho populárních aplikací, jako je Gmail, YouTube nebo Google Maps, má své webové protějšky, které fungují v prohlížeči vašeho telefonu. Webové verze nemusí nabízet všechny funkce mobilní aplikace, ale často postačí pro základní použití.

google play huawei

Stahování aplikací mimo obchod

Vzhledem k omezením, která se týkají služeb Google Play na zařízeních Huawei, se mnoho uživatelů ptá, jak stahovat aplikace mimo oficiální obchod. Je důležité si uvědomit, že stahování aplikací z neznámých zdrojů s sebou nese určitá rizika. Tyto aplikace nemusejí být ověřeny společností Google a mohou obsahovat škodlivý software, který by mohl ohrozit vaše soukromí nebo poškodit vaše zařízení. Huawei si je vědom těchto obav a jako alternativu nabízí vlastní obchod s aplikacemi AppGallery. AppGallery prochází neustálým vývojem a rozšiřováním, najdete v něm stále více populárních aplikací. Pokud aplikaci, kterou hledáte, v AppGallery nenajdete, Huawei nabízí i další možnosti, jako je například Petal Search. Petal Search je nástroj, který vám pomůže najít a stáhnout aplikace z důvěryhodných zdrojů třetích stran. Je však důležité dbát na bezpečnost a stahovat aplikace pouze z důvěryhodných zdrojů. Před stažením aplikace si vždy zkontrolujte hodnocení, recenze a informace o vývojáři.

Bezpečnostní rizika

Vzhledem k probíhajícím obchodním sporům mezi USA a Čínou a následným omezením ze strany americké vlády, se na nových telefonech Huawei od května 2019 nenachází Google Play Store a další klíčové aplikace Google, jako jsou Mapy Google, Gmail nebo YouTube. Tato situace vyvolává otázky ohledně bezpečnosti a funkčnosti těchto zařízení.

Ačkoliv Huawei vyvíjí vlastní alternativní obchod s aplikacemi AppGallery a ekosystém Huawei Mobile Services (HMS), stále postrádá širokou škálu aplikací dostupných na Google Play. Uživatelé se tak mohou uchýlit k neoficiálním zdrojům a stahovat aplikace z internetu, čímž se vystavují riziku stažení škodlivého softwaru.

Absence Google Play Protect, bezpečnostního systému Google pro Android, dále zvyšuje zranitelnost zařízení Huawei. Google Play Protect automaticky prověřuje aplikace stažené z Google Play a upozorňuje uživatele na potenciální hrozby. Bez této ochrany jsou uživatelé Huawei více ohroženi malwarem a útoky hackerů.

Je důležité si uvědomit, že i když Huawei opakovaně zdůrazňuje bezpečnost svých zařízení a ekosystému HMS, absence nezávislého ověření a kontroly ze strany Googlu představuje potenciální bezpečnostní riziko. Uživatelé by si měli být vědomi těchto rizik a podniknout kroky k minimalizaci hrozeb, jako je stahování aplikací pouze z důvěryhodných zdrojů a instalace kvalitního antivirového softwaru.

google play huawei

Huawei Mobile Services (HMS)

Společnost Huawei vyvinula vlastní ekosystém mobilních služeb nazvaný Huawei Mobile Services (HMS) jako alternativu ke službám Google Mobile Services (GMS). Tato změna přišla v důsledku obchodních omezení uvalených na Huawei ze strany Spojených států. Pro uživatele telefonů Huawei to znamená, že na některých novějších zařízeních nenajdou Obchod Google Play a další známé aplikace Google, jako jsou Mapy Google, Gmail nebo YouTube. Místo toho si aplikace stahují z obchodu AppGallery, který je součástí HMS. Huawei vynakládá značné úsilí na to, aby do svého ekosystému přilákal vývojáře a rozšířil tak nabídku aplikací. Uživatelé telefonů Huawei tak mají stále přístup k široké škále aplikací, i když některé populární aplikace, na které jsou zvyklí z prostředí GMS, mohou v AppGallery chybět. Pro usnadnění přechodu na HMS nabízí Huawei i nástroje, které uživatelům pomáhají najít alternativy k aplikacím Google. Přestože HMS a AppGallery zaznamenaly značný pokrok, pro některé uživatele může absence služeb Google představovat značnou nevýhodu.

Absence služeb Google Play na telefonech Huawei je jako divadlo bez herců. Potenciál scény je obrovský, ale bez klíčových hráčů zůstává zážitek neúplný.

Eliška Dvořáková

Budoucnost Google Play na Huawei

Situace ohledně Google Play na zařízeních Huawei je stále pro mnoho uživatelů nejasná. V roce 2019 uvalily Spojené státy na Huawei obchodní omezení, která znemožnila společnosti Google spolupracovat s čínským gigantem. To mělo za následek, že nové telefony Huawei, jako je například populární řada P40, nemohou oficiálně využívat služby Google Play a aplikace jako Gmail, Mapy Google nebo YouTube.

Huawei se s touto situací snaží vyrovnat rozvojem vlastního ekosystému mobilních služeb (Huawei Mobile Services, HMS) a obchodu s aplikacemi AppGallery. Ten se postupně rozrůstá a nabízí stále více populárních aplikací, nicméně stále se potýká s menší nabídkou a absencí některých klíčových aplikací dostupných na Google Play.

Pro stávající uživatele telefonů Huawei, které byly uvedeny na trh před zavedením obchodních omezení, zůstávají služby Google Play dostupné. Mohou i nadále bez omezení stahovat aktualizace a nové aplikace.

Budoucnost Google Play na zařízeních Huawei je nejistá. Záleží na vývoji politické situace a obchodních vztahů mezi Spojenými státy a Čínou. Huawei aktivně investuje do rozvoje vlastního ekosystému a snaží se uživatelům nabídnout plnohodnotnou alternativu ke službám Google. Zda se mu to podaří a zda se Google Play na telefony Huawei někdy vrátí, ukáže až čas.

google play huawei

Už nějakou dobu se spekuluje o možném návratu obchodu Google Play na zařízení Huawei. Kvůli americkým sankcím přišly telefony a tablety Huawei o přístup k populárním aplikacím a službám Googlu, včetně obchodu Play. To pro Huawei představovalo značnou překážku, jelikož uživatelé byli zvyklí na širokou nabídku aplikací a her. Huawei se snažil tuto mezeru zaplnit vlastním obchodem AppGallery, ale ten stále nedosahuje popularity a dostupnosti aplikací jako Google Play.

Návrat Google Play by pro Huawei a jeho uživatele znamenal velký posun. Znamenalo by to snadný přístup k milionům aplikací, her a dalšího obsahu. Nicméně, v současné době neexistují žádné oficiální informace ani potvrzení o tom, že by Google a Huawei obnovily spolupráci. Situace se může změnit, ale prozatím zůstává Google Play na zařízeních Huawei nedostupný.

Doporučení pro uživatele Huawei

Vzhledem k situaci mezi společností Huawei a Google, se uživatelé zařízení Huawei mohou setkat s určitými omezeními ohledně přístupu ke službám Google Play. Nová zařízení Huawei nemají předinstalované služby Google Play a obchod Google Play. To znamená, že aplikace jako Gmail, YouTube, Mapy Google nebo Google Pay nemusí být dostupné nebo fungovat správně. Existují však alternativy. Huawei nabízí vlastní obchod s aplikacemi AppGallery, který obsahuje širokou škálu aplikací. Mnohé aplikace, které nejsou v AppGallery k dispozici, lze stáhnout z oficiálních webových stránek vývojářů. Důležité je stahovat aplikace pouze z důvěryhodných zdrojů, abyste se vyhnuli bezpečnostním rizikům. Pro přístup k některým službám Google můžete využít webový prohlížeč. Například Gmail nebo YouTube můžete používat prostřednictvím jejich webových stránek.

Publikováno: 05. 07. 2024

Kategorie: technologie

Autor:

Tagy: google play huawei | informace o službě google play na zařízeních huawei