Imelda Staunton: Filmy a pořady, které musíte vidět

Imelda Staunton Filmy A Pořady

Královna Alžběta II. v Koruně

Imelda Staunton, známá pro své role ve filmech jako „Vera Drake“ a „Tajemství jejich očí“, ztvárnila královnu Alžbětu II. v páté a šesté sérii historického dramatu „Koruna“ od Netflixu. Staunton převzala roli od Olivie Colman, která hrála královnu ve středním věku ve třetí a čtvrté sérii. Staunton se tak stala třetí herečkou, která ztvárnila královnu v tomto populárním seriálu, po Claire Foy v prvních dvou sériích.

Její ztvárnění královny Alžběty II. v pozdějším věku bylo vysoce očekávané a Staunton se úkolu zhostila s noblesou a grácií. Pátá série se zaměřuje na 90. léta, turbulentní období pro královskou rodinu, a diváci byli svědky Stauntonina mistrovského ztvárnění královny, která čelí řadě výzev, včetně rozpadu manželství tří jejích dětí a požáru na hradě Windsor.

Imelda Staunton je uznávaná britská herečka s bohatou kariérou v divadle, filmu a televizi. Její role v „Koruně“ je jen jednou z mnoha skvělých kreací, které tato talentovaná herečka vytvořila.

Dolores Umbridgeová ve filmech o Harrym Potterovi

Imelda Stauntonová, britská herečka s pronikavým pohledem a talentem pro ztvárnění jak laskavých, tak i hrozivých postav, se nesmazatelně zapsala do srdcí fanoušků Harryho Pottera jako Dolores Umbridgeová. Tato růžová hrozba, zahalená do sladkobolné fasády a vyzbrojená zálibou v kočičkách a mučení perem, se stala jednou z nejnenáviděnějších postav celé série.

Stauntonová se role ujala ve filmu "Harry Potter a Fénixův řád" a zopakovala ji i v pokračování "Harry Potter a Relikvie smrti – část 1". Její ztvárnění Umbridgeové, věrné knižní předloze J. K. Rowlingové, bylo chváleno kritiky i fanoušky. Dokázala vystihnout jak komickou absurditu postavy, tak i její chladnou krutost, čímž z Umbridgeové učinila děsivě realistickou hrozbu.

Přestože je Stauntonová známá svou všestranností a rolí v mnoha dalších filmech a seriálech, jako jsou "Vera Drake – Žena dvou tváří" nebo "The Crown", pro mnohé fanoušky Harryho Pottera navždy zůstane ztělesněním odporné Dolores Umbridgeové. Její výkon je důkazem hereckého mistrovství a schopnosti vdechnout život i těm nejodpudivějším postavám.

Šílená Hattie v Malé Dorritce

Imelda Staunton, známá pro svou všestrannost a schopnost ztvárnit širokou škálu postav, zazářila i v roli Šílené Hattie v adaptaci Dickensovy Malé Dorritky z roku 2008. Její Hattie, žena zmítaná žalem a ztrátou, je srdcervoucí postavou, která v příběhu o chudobě, zradě a lásce v Londýně 19. století dodává další vrstvu tragiky. Staunton vdechla Hattie život s hlubokým pochopením pro její bolest a zároveň zdůraznila její vnitřní sílu a důstojnost.

imelda staunton filmy a pořady

Fanoušci Imeldy Staunton si jistě vzpomenou na její nezapomenutelné role ve filmech jako Vera Drake, za kterou získala cenu BAFTA, nebo jako Dolores Umbridgeové ve filmové sérii o Harrym Potterovi. Její ztvárnění Šílené Hattie v Malé Dorritce je dalším důkazem jejího hereckého mistrovství a schopnosti vcítit se do komplexních a emocionálně náročných postav.

Imelda Staunton je chameleonkou filmového plátna, schopná s grácií ztvárnit jak laskavou vílu kmotřičku, tak i chladnokrevnou vražedkyni. Její talent nezná mezí a filmy a pořady s její účastí slibují nezapomenutelný divácký zážitek.

Eliška Nováková

Paní Jennings v Rozum a cit

Plea

Vera Drake ve stejnojmenném filmu

Imelda Staunton je britská herečka, která se proslavila rolí Dolores Umbridgeové ve filmové sérii o Harrym Potterovi. Její herecký rejstřík je ale mnohem širší a zahrnuje i vážnější role, jako je například postava Very Drakeové ve stejnojmenném filmu Mikea Leigha z roku 2004.

Hefty Hannah v Chicken Run

Imelda Staunton, známá pro svůj rozmanitý herecký rejstřík, propůjčila svůj hlas postavě Hefty Hannah v animovaném filmu Chicken Run z roku 2000. Tento film, produkovaný studiem Aardman Animations, si získal srdce diváků po celém světě svým humorem a napínavým příběhem o skupině slepic, které se snaží utéct z drůbeží farmy.

Název filmu/pořadu Rok vydání Žánr Role Imeldy Staunton
Vera Drake 2004 Drama Vera Drake
Harry Potter a Fénixův řád 2007 Fantasy Dolores Umbridgeová
The Crown (seriál) 2022-současnost Historické drama Královna Alžběta II.

Hefty Hannah, s hlasem Imeldy Staunton, je silná a pragmatická slepice, která se stává důležitou součástí plánu na útěk. Její odhodlanost a neochvějný optimismus z ní dělají inspiraci pro ostatní slepice.

Tento film je jen jedním z mnoha příkladů Stauntonové talentu. Její filmografie zahrnuje širokou škálu žánrů, od dramatu (Vera Drake) po komedii (Šíleně smutná princezna). Její role v Harrym Potterovi (Dolores Umbridgeová) a v Downton Abbey (Lady Maud Bagshawová) dále upevnily její pozici jedné z nejlepších britských hereček.

imelda staunton filmy a pořady

Mama Imelda v Coco

Imelda Staunton, známá pro svou všestrannost a působivé herecké výkony, propůjčila svůj hlas postavě Mamá Imeldy v animovaném filmu Coco od Pixaru.

Paní Blatherwick v Nanny McPhee

Imelda Staunton je britská herečka, která se proslavila rolí Dolores Umbridgeové ve filmové sérii o Harrym Potterovi. Její herecký rejstřík je ale mnohem širší a zahrnuje role v dramatech, komediích i muzikálech.

Jednou z jejích památných rolí je postava paní Blatherwickové ve filmu "Nanny McPhee" z roku 2005. Paní Blatherwicková je nepříjemná a panovačná hospodyně, která se snaží udržet v domě pořádek navzdory chaosu, který způsobují sedm dětí pana Browna. Staunton ztvárnila tuto postavu s humorem a energií, a i když je paní Blatherwicková zápornou postavou, diváci si ji nemohou neoblíbit.

Kromě "Nanny McPhee" se Imelda Staunton objevila i v dalších známých filmech, jako jsou "Zamilovaný Shakespeare", "Vera Drake - Žena na svém místě" nebo "Pýcha a předsudek". Za své herecké výkony získala řadu ocenění, včetně nominace na Oscara.

Maud Bagshaw ve filmu Downton Abbey

Maud Bagshaw, dáma z královské společnosti, se ve filmu Downton Abbey stává středem pozornosti, když rodina Crawleyových odcestuje na pozvání krále a královny do jejich sídla. Maud, kterou si s grácií a noblesou zahrála Imelda Staunton, je sestřenkou lady Violet Crawleyové a zároveň pokladnicí královny Marie. Její postava vnáší do děje napětí a intriky, když se ukáže, že má s rodinou Crawleyových komplikovanou minulost.

Imelda Staunton, známá pro své role v britských filmech a televizních seriálech, vdechla postavě Maud Bagshaw nezaměnitelný šarm a důstojnost. Její herecký výkon je plný jemných nuancí a emocí, které diváka nenechají na pochybách o tom, že Maud je žena s tajemstvím. Staunton, držitelka Řádu britského impéria za zásluhy o drama, je známá pro svou všestrannost a schopnost ztvárnit širokou škálu rolí. Mezi její nejznámější filmové počiny patří role Dolores Umbridgeové ve filmové sérii o Harrym Potterovi, královny Alžběty II. v seriálu Koruna a paní Blatherwickové ve filmu Paddington 2.

Role v divadle a televizi

Imelda Staunton je známá především díky filmovým rolím, ale její kariéra začala na divadelních prknech. Její talent se brzy projevil a během let si zahrála v mnoha uznávaných inscenacích. Mezi její nejvýznamnější divadelní počiny patří role ve hrách "Guys and Dolls", "Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street" a "Kdo se bojí Virginie Woolfové?". Za svůj výkon v muzikálu "Gypsy" získala cenu Laurence Oliviera.

imelda staunton filmy a pořady

Stejně jako v divadle, i v televizi ztvárnila Imelda Staunton širokou škálu postav. Diváci si ji oblíbili v seriálech jako "Cranford", "Psychoville" a "Up the Women". Její role profesorky Dolores Umbridgeové ve filmové sérii o Harrym Potterovi jí přinesla celosvětovou slávu a uznání kritiky.

Nadcházející projekty

Imelda Staunton momentálně natáčí třetí sérii seriálu "Koruna" pro Netflix, kde ztvárňuje královnu Alžbětu II. Její výkon v roli panovnice v pozdějším věku je s napětím očekáván po brilantních výkonech Claire Foy a Olivie Colman v předchozích řadách. Premiéra třetí série je naplánována na konec roku 2022.

Kromě "Koruny" nemá Imelda Staunton momentálně žádné další oficiálně oznámené projekty. Vzhledem k jejímu nabitému programu s natáčením seriálu a také k její tendenci pečlivě si vybírat role, je pravděpodobné, že si herečka dává od dalších projektů na chvíli pauzu. Fanoušci se ale mohou těšit na její nadcházející herecký koncert v "Koruně" a doufat, že se brzy objeví informace o dalších projektech, ve kterých bude tato talentovaná herečka hrát.

Ocenění a nominace

Imelda Staunton je uznávaná britská herečka s bohatou kariérou v divadle, filmu a televizi. Její talent a všestrannost jí vynesly řadu prestižních ocenění a nominací. Mezi nejvýznamnější patří cena BAFTA za roli ve filmu Vera Drake - Žena s minulostí (2004), za kterou byla nominována i na Oscara a Zlatý glóbus. Za svůj výkon v divadelní hře Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street na Broadwayi získala cenu Tony. Její ztvárnění královny Alžběty II. v seriálu Koruna od Netflixu jí vyneslo nominaci na cenu Emmy. Další nominace na cenu BAFTA obdržela za role ve filmech Zamilovaná Šekspírová (1998) a Libertin (2004). Její herecké mistrovství je oceňováno kritiky i diváky po celém světě.