Nejlepší komedie filmy, u kterých se zaručeně zasmějete

Komedie Filmy

Smích: Nejlepší Medicína

Už dávno se říká, že smích je nejlepší lék, a u komediálních filmů to platí dvojnásob. Tyhle filmy, ať už jde o romantické komedie, parodie, nebo situační humor, nám pomáhají zapomenout na starosti všedního dne a alespoň na chvíli se ponořit do světa plného veselí a optimismu.

Komedie nás baví nejrůznějšími způsoby. Někdy je to inteligentní humor plný slovních hříček, jindy zase groteskní situace a fyzický humor, které nás rozesmějí na celé kolo. Ať už je náš vkus jakýkoli, vždycky se najde komedie, která nám zaručeně zvedne náladu.

A co je na tom nejlepší? Smích má skutečně pozitivní vliv na naše zdraví. Snižuje stres, posiluje imunitní systém a dokonce i tlumí bolest. Takže až budete mít příště špatný den, pusťte si nějakou dobrou komedii a užijte si pořádnou dávku smíchu – vaše tělo i mysl vám za to poděkují.

Historie Komediálních Filmů

Komedie patří mezi nejstarší filmové žánry vůbec. Už od dob němého filmu, kdy se humor musel obejít bez mluveného slova, bavili diváky mistři grotesky jako Charlie Chaplin nebo Buster Keaton. Jejich groteskní gagy, fyzický humor a kreativní práce s kamerou položily základy filmové komedie a inspirovaly generace filmařů. S příchodem zvukového filmu se otevřely nové možnosti pro verbální humor, hříčky a situační komedie. Vznikla celá řada subžánrů, od romantických komedií přes parodie až po černé komedie s absurdním a satirickým humorem.

V průběhu 20. století se komedie vyvíjela a odrážela dobové trendy a společenské změny. Od burlesek 30. let přes screwball komedie 40. let až po romantické komedie 80. let a parodické komedie 90. let. Každá dekáda přinesla své komediální hvězdy, od Laurela a Hardyho přes Marilyn Monroe a Petera Sellerse až po Jima Carreye a Adama Sandlera.

Dnes je komedie stále jedním z nejoblíbenějších filmových žánrů. Diváci vyhledávají komedie pro jejich schopnost pobavit, uvolnit a nabídnout oddech od každodenních starostí. Moderní komedie často kombinují prvky různých subžánrů a experimentují s novými formami humoru. Ať už jde o romantické komedie, akční komedie, černé komedie nebo parodie, jedno je jisté: smích je a vždy bude tou nejlepší medicínou.

Typy Filmových Komedií

Svět filmu by nebyl úplný bez komedií, žánru, který nás baví a rozesmívá už od dob němého filmu. Existuje ale nepřeberné množství typů filmových komedií, z nichž každý má svůj specifický styl humoru a cílovou skupinu.

Romantické komedie, jak už název napovídá, kombinují humor s láskou a vztahy. Sledujeme peripetie zamilovaných párů, jejichž cesta k sobě je plná humorných nedorozumění a komických situací. Naopak černé komedie si berou na paškál vážná, často i tabuizovaná témata, a s humorem sobě vlastním je zpracovávají do nečekaných a často i šokujících závěrů. Parodie si pak utahují z jiných filmových žánrů, známých filmů či postav. Využívají nadsázky, ironie a stereotypů k pobavení diváka.

komedie filmy

Slapstickové komedie jsou založené na fyzickém humoru, groteskních pádech, grimasách a absurdních situacích. Mezi další oblíbené typy patří situační komedie, které těží z humorných situací a dialogů, a satirické komedie, jež kritizují a zesměšňují společenské nešvary a lidské vlastnosti. Ať už preferujete inteligentní humor, romantiku, nebo prostou zábavu, ve světě filmových komedií si zaručeně najdete tu svou.

Dobrá komedie je jako dobře namazaný stroj – všechny součástky musí fungovat v dokonalé harmonii, aby rozesmály publikum.

Eliška Nováková

Charakteristika Komediálních Filmů

Komediální filmy, ať už jde o romantické komedie, parodie, satiru nebo černý humor, sdílejí jeden hlavní cíl: rozesmát diváka. Dostihují toho různými prostředky, od slovního humoru a komických situací až po fyzickou komedii a absurditu.

Srovnání komediálních filmů
Název filmu Rok vydání Hlavní herec Hodnocení ČSFD
Pelíšky 1999 Miroslav Donutil 84%
Pupendo 2003 Bolek Polívka 78%

Základem komedie je často kontrast a překvapení. Může jít o kontrast mezi očekáváním a realitou, mezi postavami s odlišnými povahami nebo mezi vážným tématem a humorným podáním. Právě toto narušení očekávání a překvapivé zvraty v ději jsou zdrojem smíchu.

Komediální filmy často pracují s přehnanými charaktery a stereotypy, které slouží k zesměšnění lidských slabostí a společenských nešvarů. Zároveň nám ale komedie pomáhá se na svět dívat s nadhledem a nacházet humor i v těžkých chvílích.

Ačkoliv se může zdát, že cílem komedie je pouze pobavit, kvalitní komediální filmy v sobě často skrývají i hlubší myšlenky a kritiku společnosti. Prostřednictvím humoru dokáží upozornit na důležitá témata a vyvolat v divákovi zamyšlení.

Prvky Typické pro Komedie

Komedie, ať už filmové, divadelní nebo literární, se vyznačují specifickými prvky, které je odlišují od jiných žánrů a rozesmějí diváky. Mezi nejčastější patří hra se slovy, vtipy a humorné dialogy, které staví na nečekaných pointách, slovních hříčkách a absurdních situacích. Důležitou roli hraje také situační komika, kdy se postavy ocitají v trapných, neobvyklých nebo paradoxních situacích, které v nás vyvolávají smích. Fyzická komika, využívající groteskní pohyby, mimiku a gagy, je dalším oblíbeným prvkem, který dokáže rozesmát bez ohledu na jazykovou bariéru. Často se setkáváme s komickými postavami, ať už jde o smolaře, nafouvance, poplety nebo svérázné excentriky, jejichž chování a interakce s ostatními jsou zdrojem humoru. Satira a parodie, které s nadsázkou a humorem kritizují společenské nešvary, stereotypy nebo známá díla, patří k inteligentnějším formám komedie. Romantická komedie zase staví na humorném ztvárnění vztahů, lásky a partnerských peripetií. Ať už je zdrojem smíchu cokoli, komedie nám umožňuje na chvíli zapomenout na starosti všedního dne a užít si dávku humoru a dobré nálady.

komedie filmy

Nejznámější Komediální Herci

Česká republika se může pochlubit dlouhou a bohatou tradicí komediálních filmů a s ní spojenou plejádou talentovaných herců, kteří svými výkony rozesmáli již několik generací. Mezi nejznámější a nejoblíbenější bezesporu patří legendy jako Vlasta Burian, jehož geniální mimika a slovní humor baví diváky dodnes, či Jiří Sovák, mistr konverzační komedie s nezaměnitelným hlasem a charismatem. Nesmíme zapomenout ani na geniálního Luďka Sobotu, jehož role ve filmech Zdenka Trošky a dalších komediálních hitech z něj udělaly ikonu české filmové komedie.

Z mladší generace si diváci oblíbili herce jako je Jiří Macháček, jehož absurdní humor a nadsázka se staly synonymem pro filmy jako „Samotáři“ či „Pupendo“, nebo Ivana Trojana, který se s lehkostí pohybuje mezi komediálními a dramatickými rolemi a baví diváky ve filmech jako „Hoří, má panenko“ či „Okresní přebor“. Velké popularity dosáhl také Miroslav Donutil, jehož charisma a komediální talent se naplno projevil ve filmech jako „Pelíšky“ či „Dědictví aneb Kurvahošigutntág“.

Tito a mnozí další talentovaní herci svými nezapomenutelnými výkony dokazují, že česká komedie má své pevné místo v srdcích diváků a stále má co nabídnout.

Kultovní Komedie Všech Dob

Komedie, žánr, který nás rozesměje a zlepší náladu. Ale které filmy se zapsaly do srdcí diváků a staly se kultovními? Mezi nestárnoucí klasiky patří bezpochyby filmy jako "S tebou mě baví svět" s legendárními hláškami a nezapomenutelnými scénami. Dalším skvostem je "Marečku, podejte mi pero!", který s humorem sobě vlastním kritizuje tehdejší socialistickou společnost. Nesmíme zapomenout ani na "Pelíšky", film plný humoru a nostalgie, který dokonale vystihuje atmosféru přelomového roku 1968. Z hollywoodské produkce se mezi kultovní komedie řadí například "Bláznivá střela" s nepřekonatelným Lesliem Nielsenem, "Příchozí z vesmíru" s Johnem Candy a "Žhavé výstřely" s Charlie Sheenem. Tyto filmy spojuje inteligentní humor, skvělé herecké obsazení a nadčasovost, díky které baví diváky napříč generacemi. Kultovní komedie nám připomínají, že smích je kořením života a že i po letech dokáží vykouzlit úsměv na tváři.

komedie filmy

České Komedie: Od Svěráka po Trošku

Česká komedie, to je fenomén sám o sobě. Od dob zlaté éry s filmy jako „Marečku, podejte mi pero!“ nebo „Slunce, seno, jahody“ se žánr neustále vyvíjí a baví diváky napříč generacemi. Ať už jde o laskavý humor Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka, nebo o lidovou grotesku Zdeňka Trošky, jedno je jisté – smíchu není nikdy dost.

Svěrák a Smoljak, to je pojem, který rezonuje v srdci snad každého Čecha. Jejich filmy a hry, často s geniálním Járou Cimrmanem v pozadí, jsou plné inteligentního humoru, slovních hříček a nezapomenutelných hlášek. Kdo by neznal „Jáchyme, hoď ho do stroje!“ nebo „Vrchní, prchni!“?

Na opačném pólu humoru pak stojí Zdeněk Troška, jehož komedie sází na lidový humor, bujaré veselí a svérázné postavy. Filmy jako „Slunce, seno, jahody“ nebo „Kameňák“ se staly kultovními záležitostmi a hlášky z nich zlidověly.

Česká komedie ale není jen Svěrák a Troška. V posledních letech se objevuje nová vlna talentovaných tvůrců, kteří přinášejí svěží vítr do žánru. Filmy jako „Vratné lahve“, „Ženy v pokušení“ nebo „Padesátka“ dokazují, že česká komedie má stále co nabídnout. Ať už preferujete inteligentní humor, lidovou grotesku nebo romantické komedie, v bohaté nabídce českých filmů si jistě najdete tu pravou zábavu.

Doporučení: Co Rozhodně Vidět

Pro milovníky smíchu a dobré nálady máme pár filmových tipů, které zaručeně rozesmějí. Začneme klasikou – „Jáchyme, hoď ho do stroje!“ s legendárním Luďkem Sobotou vás dostane svými hláškami i dnes. Chcete-li něco z novější české tvorby, vsaďte na „Ženy v běhu“. Příběh tří generací žen, které se vydají na maraton, je plný humoru i emocí. Z hollywoodské produkce doporučujeme nestárnoucí komedii „Sám doma“. Dobrodružství malého Kevina, který se musí ubránit zlodějům, baví diváky už desítky let. Pokud máte rádi inteligentní humor, sáhněte po filmu „Velká nádhera“. Film o stárnoucím spisovateli v Římě vás chytne za srdce i bránici. A pokud toužíte po něčem akčním, „Deadpool“ je jasná volba. Ujetý superhrdina s černým humorem vás zaručeně pobaví.

komedie filmy

Smích Spojuje: Sdílená Radost

Komedie a filmy s komediální tematikou, to je žánr, který nás spojuje už po generace. Smích, ten nakažlivý projev radosti, má neuvěřitelnou moc bořit bariéry a sbližovat lidi. Ať už se jedná o groteskní humor Charlieho Chaplina, situační komiku Mr. Beana nebo inteligentní satiru Woodyho Allena, smích nám umožňuje sdílet radost a zapomenout na starosti všedního dne. Společné sledování komedie, ať už v kině s popcornem v ruce nebo doma na gauči, vytváří nezapomenutelné okamžiky a posiluje naše vztahy. Smích je univerzální jazyk, který překračuje hranice kultur a jazyků. Díky němu se můžeme zasmát i věcem, které jsou v jádru složité nebo bolestivé. Komedie nám pomáhají vidět svět z té lepší stránky a připomínají nám, že i v těžkých časech je důležité umět se zasmát. Takže až budete příště vybírat film na večer, zvolte komedii a užijte si sdílenou radost s vašimi blízkými.

Komedie: Únik od Každodennosti

Komedie, žánr, který nás baví už od dob grotesek a němého filmu. Co je to ale za kouzlo, které nás nutí vracet se k tomuto žánru znovu a znovu? Odpověď je jednoduchá: únik od každodennosti. Komedie nám nabízí možnost na chvíli zapomenout na starosti všedního dne a ponořit se do světa plného humoru, gagů a nečekaných zvratů.

Ať už jde o romantické komedie s jejich zamilovanými dvojicemi a trably na cestě za štěstím, bláznivé grotesky s přehnanými postavami a situacemi, nebo satirické komedie s jejich kritickým pohledem na společnost, vždycky je tu něco, co nás rozesměje a zlepší nám náladu. Smích je koneckonců nejlepší lék a komedie nám ho nabízí v hojných dávkách.

Komedie nás učí brát život s nadhledem a ukazuje nám, že i v těch nejzapeklitějších situacích se dá najít důvod k úsměvu. Ať už je váš komediální vkus jakýkoli, jedno je jisté: dobře natočená komedie vám zaručeně zvedne náladu a zažene chmury.

Vliv Komedií na Naši Náladu

Komedie, ať už filmové, divadelní nebo televizní, mají na naši náladu blahodárný vliv. Smích, který komedie vyvolávají, je pro lidskou psychiku velmi důležitý. Snižuje stres a napětí, uvolňuje endorfiny, hormony štěstí, a posiluje imunitní systém. Sledování komedií nám pomáhá zapomenout na každodenní starosti a problémy a alespoň na chvíli se ponořit do světa humoru a zábavy.

komedie filmy

Komediální filmy a seriály nám také pomáhají lépe se vyrovnávat s těžkými životními situacemi. Smích nám dodává nadhled a optimismus, díky čemuž se na problémy díváme z jiné perspektivy a lépe je zvládáme. Komedie nám také připomínají, že v životě není všechno jen negativní a že i v těžkých chvílích je důležité umět se zasmát.

Vliv komedií na naši náladu je nepopiratelný. Pravidelné sledování komediálních filmů a seriálů nám pomáhá žít šťastnější a spokojenější život. Smích je lék a komedie jsou skvělým způsobem, jak si ho dopřát.

Publikováno: 28. 06. 2024

Kategorie: filmy a seriály

Autor:

Tagy: komedie filmy | filmy s komediální tematikou