Rozpleťte pavučinu DC filmů chronologicky: Od magie po vesmírné dobrodružství!

Dc Filmy Chronologicky

Počátky filmového světa DC

Svět superhrdinů DC Comics se na filmovém plátně objevuje už desítky let. První vlaštovkou byl Superman a jeho dobrodružství v roce 1948, černobílý snímek, který položil základy pro budoucí filmové adaptace. V 60. letech následoval Batman se svým ikonickým soundtrackem a barevným pojetím. Tyto rané filmy, ačkoliv dnes působí naivně, uchvátily diváky a ukázaly potenciál komiksových příběhů na velkém plátně.

Počátek 80. let přinesl snímky jako Superman II a Superman III, které se snažily navázat na úspěch svého předchůdce. Rok 1989 byl přelomový - Tim Burton představil světu temnější a stylizovanější verzi Batmana s Michaelem Keatonem v hlavní roli. Film slavil obrovský úspěch a odstartoval tak éru moderních komiksových filmů.

V 90. letech se na plátnech objevily další díly Batmana, ale i filmy s dalšími hrdiny z DC universa, jako například Steel s basketbalovou hvězdou Shaquille O'Nealem. Nicméně, ne všechny filmy sklidily úspěch a žánr superhrdinských filmů začal ztrácet na popularitě.

První filmové adaptace

První krůčky filmové adaptace komiksů DC se datují až do zlaté éry Hollywoodu. První vlaštovkou byl seriál Adventures of Captain Marvel z roku 1941, který představil světu ikonického hrdinu Shazama. Válečná léta pak přinesla sérii propagandistických snímků s Batmanem a Supermanem, které měly povzbudit morálku národa. Poválečná éra pak přinesla další seriály, například Batman and Robin z roku 1949, které se staly kultovními záležitostmi.

Zlatý věk komiksových adaptací ale nastal až v 60. letech s příchodem seriálu Batman s Adamem Westem v hlavní roli. Jeho campy a humorný styl, i když se značně lišil od předlohy, z něj učinil fenomén popkultury. Na stříbrném plátně se v roce 1966 objevil i Superman v podání Christophera Reevea. Film Superman zaznamenal obrovský úspěch a nastartoval vlnu dalších komiksových adaptací.

Tyto rané filmy a seriály, ačkoliv se dnes mohou zdát naivní a technologicky zastaralé, položily základní kámen pro budoucí generace komiksových filmů. Jejich odkaz je nesporný a dodnes slouží jako inspirace pro tvůrce i fanoušky po celém světě.

Supermanova éra

Po temnějším období, které reprezentoval film Muž z oceli z roku 2013, přišla na řadu éra Supermana. Henry Cavill se s vervou ujal role ikonického hrdiny a vnesl do ní novou energii. Jeho Superman byl sice stále mocný a nezastavitelný, ale zároveň i zranitelnější a lidštější.

Tato éra zahrnuje filmy Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti (2016) a Liga spravedlnosti (2017 a 2021 v režisérské verzi Zacka Snydera). V nich se Superman utkává s mocnými protivníky, jako jsou Lex Luthor, Doomsday a Steppenwolf. Jeho cesta je plná těžkých voleb a obětí, ale i naděje a inspirace pro lidstvo.

dc filmy chronologicky

Ačkoliv filmy s Henrym Cavillem jako Supermanem sklidily u kritiků i diváků smíšené reakce, nelze jim upřít ambice a snahu o komplexnější vykreslení ikony komiksového světa.

Batman na stříbrném plátně

Temný rytíř z Gothamu, Batman, se na filmovém plátně poprvé objevil už v roce 1943 v černobílém seriálu. Od té doby se dočkal nespočtu zpracování, ať už hraných, nebo animovaných. Pro filmové fanoušky je ale stěžejní především série hraných filmů, která se začala psát v roce 1966 s Adamem Westem v kápi netopýra. Tento film, stejně jako jeho následovníci z let 1989 a 1992 s Michaelem Keatonem a Valem Kilmerem v hlavních rolích, se nesl v odlehčenějším duchu. Zlom nastal v roce 1995 s filmem Batman navždy, který se vydal temnější cestou. Tuto linii pak potvrdil i Batman a Robin z roku 1997, který se ovšem setkal s negativní kritikou.

Novou éru Batmana na stříbrném plátně odstartoval v roce 2005 režisér Christopher Nolan s filmem Batman začíná. Realistické zpracování a temná atmosféra si získaly srdce diváků i kritiky a Nolanův Batman se stal jedním z nejúspěšnějších filmových počinů všech dob. Trilogii završily snímky Temný rytíř (2008) a Temný rytíř povstal (2012), které potvrdily Nolanovu pozici mistra komiksových adaptací.

Po Nolanově trilogii se Batman objevil v roce 2016 ve filmu Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti, kde se utkal se Supermanem. Následoval film Sebevražedný oddíl (2016), kde se mihnul v menší roli, a Liga spravedlnosti (2017). V roce 2022 se pak dočkal sólovky v podobě filmu The Batman s Robertem Pattinsonem v hlavní roli, který se vrací k temným kořenům postavy.

Temný rytíř - nová éra

„Temný rytíř“ Christophera Nolana, ačkoliv se neodehrává ve stejmem světě jako ostatní filmy DC Extended Universe (DCEU), zanechal na komiksových adaptacích nesmazatelnou stopu. Jeho realistické ztvárnění Gothamu a komplexní psychologie postav, obzvláště Jokera v podání Heatha Ledgera, nastavily laťku pro filmové adaptace komiksů.

Filmy DCEU, jako „Muž z oceli“ (2013), „Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti“ (2016) nebo „Sebevražedný oddíl“ (2016), se snažily o vlastní tón a styl, ale žádný z nich nedosáhl kritického a diváckého ohlasu trilogie Temný rytíř.

Chronologicky prvním filmem DCEU je „Muž z oceli“, po němž následuje „Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti“. Do tohoto univerza patří i „Wonder Woman“ (2017), „Liga spravedlnosti“ (2017) a „Aquaman“ (2018). Mimo DCEU existují i další filmy inspirované DC Comics, jako například „Joker“ (2019) s Joaquinem Phoenixem v hlavní roli, který si vysloužil uznání kritiky a získal Oscara za nejlepší mužský herecký výkon.

dc filmy chronologicky

Budoucnost DC filmů je nejistá. Snaha o vytvoření propojeného univerza podobného Marvel Cinematic Universe se nesetkala s jednoznačným úspěchem.

Rozšířený vesmír DC (DCEU)

Rozšířený vesmír DC, zkráceně DCEU, je filmová série, která nám představuje svět superhrdinů a padouchů z komiksů DC Comics. Na rozdíl od Marvelu, který odstartoval s Iron Manem, DCEU zvolilo jiný přístup. Prvním filmem, který odstartoval celou sérii, byl v roce 2013 Muž z oceli, origin příběhu o Supermanovi s Henrym Cavillem v hlavní roli.

Po úspěchu Muže z oceli se fanoušci dočkali v roce 2016 hned dvou filmů: Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti a Sebevražedný oddíl. První jmenovaný film představil Bena Afflecka jako Batmana a Gal Gadot jako Wonder Woman, čímž se začal formovat základ pro Justice League. Sebevražedný oddíl zase vsadil na skupinu padouchů, kteří se ocitli v roli zachránců.

Rok 2017 patřil Wonder Woman s Gal Gadot v hlavní roli. Film se stal obrovským hitem a ukázal, že DCEU má potenciál. V témže roce se fanoušci konečně dočkali filmového zpracování Justice League, kde se Superman, Batman, Wonder Woman, Aquaman, Flash a Cyborg spojili, aby zachránili svět.

V roce 2018 přišel na řadu Aquaman s Jasonem Momoou v hlavní roli, který se stal nejvýdělečnějším filmem DCEU. Následovaly filmy Shazam! (2019), Birds of Prey (počátek roku 2020), Wonder Woman 1984 (konec roku 2020), The Suicide Squad (2021), Black Adam (2022) a Shazam! Hněv bohů (2023).

I když DCEU nezaznamenalo takový komerční úspěch jako Marvel Cinematic Universe, stále si vybudovalo silnou fanouškovskou základnu. Filmy se pyšní působivými vizuálními efekty, akčními scénami a hvězdným hereckým obsazením. Budoucnost DCEU je sice nejistá, ale fanoušci doufají, že se dočkají dalších kapitol z tohoto bohatého světa.

Chronologické sledování filmů DC je jako luštění složité hádanky. Každý díl, ať už se odehrává v minulosti, současnosti nebo budoucnosti, přidává další vrstvu k tomuto komplexnímu a fascinujícímu vesmíru.

Eliška Nováková

Superman se vrací

Film "Superman se vrací" z roku 2006, režírovaný Bryanem Singerem, je tak trochu filmový paradox. Navzdory názvu, který evokuje pokračování, se film snaží navázat na odkaz původních filmů se Supermanem v podání Christophera Reevea, konkrétně na "Superman" (1978) a "Superman II" (1980). Ignoruje události filmů "Superman III" (1983), "Superman IV: The Quest for Peace" (1987) a "Superman Returns" tak stojí v podivném chronologickém vaku, snaží se být pokračováním i restartem zároveň.

dc filmy chronologicky

Tato nejednoznačnost se promítla i do reakcí fanoušků a kritiků. Zatímco vizuální stránka filmu a výkon Brandona Routha v roli Supermana sklidily uznání, scénář a celková neujasněnost směru, kterým se film ubírá, vyvolaly rozpaky. "Superman se vrací" tak zůstává zajímavým, ale ne zcela dotaženým pokusem o vzkříšení filmového Supermana.

Pro fanoušky, kteří se snaží zorientovat v chronologii filmů DC, je "Superman se vrací" spíše slepou uličkou. Jeho nejasné chronologické ukotvení a ignorace pozdějších filmů s Reevesem z něj činí spíše samostatný film, který nemá přímou návaznost na ostatní filmy DC.

Muž z oceli

Muž z oceli“ z roku 2013 režírovaný Zackem Snyderem odstartoval novodobý filmový vesmír DC, dnes známý jako DC Extended Universe (DCEU). Henry Cavill se zde poprvé představil jako Superman v příběhu o původu filmového Supermana, který líčí jeho cestu za nalezením sebe sama a svého místa ve světě. Film se odklonil od tradičnějšího tónu předchozích filmů o Supermanovi a vsadil na temnější a realističtější přístup.

I když „Muž z oceli“ rozdělil fanoušky, stal se komerčním úspěchem a vydláždil cestu pro další filmy DCEU, jako jsou „Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti“ (2016), ve kterém se Superman utkává s Batmanem Bena Afflecka, „Wonder Woman“ (2017) s Gal Gadot v hlavní roli a „Aquaman“ (2018) s Jasonem Momoou. „Muž z oceli“ tak představuje důležitý milník v historii filmového vesmíru DC a i přes kontroverze kolem něj nelze popřít jeho vliv na podobu moderních komiksových filmů.

Batman vs Superman

Film "Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti" z roku 2016 je druhým filmem ve filmové sérii DC Extended Universe (DCEU). Chronologicky se odehrává po událostech filmu "Muž z oceli" z roku 2013. V tomto filmu se poprvé setkávají dva největší hrdinové DC Comics, Batman a Superman. Jejich střet je nevyhnutelný, protože Batman vidí v Supermanovi hrozbu pro lidstvo. Film "Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti" rozdělil fanoušky i kritiky. Zatímco někteří ocenili temnou a vážnou atmosféru a herecké výkony Bena Afflecka a Henryho Cavilla, jiní kritizovali nepřehledný děj a přílišnou snahu o temnotu.

Pro pochopení chronologie DCEU je důležité sledovat filmy v tomto pořadí: "Muž z oceli", "Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti", "Sebevražedný oddíl", "Wonder Woman", "Liga spravedlnosti", "Aquaman", "Shazam!", "Birds of Prey (Podivuhodná proměna Harley Quinn)", "Wonder Woman 1984", "Zack Snyder's Justice League", "Sebevražedný oddíl" (2021), "Black Adam" a "Shazam! Hněv bohů".

dc filmy chronologicky

Wonder Woman - sólo debut

Film Wonder Woman z roku 2017, kde hlavní roli ztvárnila Gal Gadot, byl pro tuto ikonu DC komiksu prvním sólovým filmem. Ačkoliv se Wonder Woman objevila už ve filmu Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti, tento film nám představil její origin story a poprvé jsme ji viděli v akci v jejím vlastním dobrodružství. Příběh nás zavedl do období první světové války, kde se Diana, princezna Amazonek, setkává se Stevem Trevor, americkým pilotem, který ztroskotá na ostrově Themyscira. Diana se rozhodne opustit svůj domov a vydat se do světa mužů, aby zastavila válku, o které věří, že ji řídí Ares, bůh války. Film Wonder Woman byl kriticky i divácky velmi úspěšný a stal se důležitým milníkem pro ženské superhrdinské filmy.

DC Filmy Chronologicky
Rok vydání Název filmu Dějová linie
1989 Batman Samostatný film
1992 Batman se vrací Samostatný film
2001 Batman začíná Samostatný film

Liga spravedlnosti

Svět DC filmů je plný hrdinů, padouchů a epických příběhů. Sledovat filmy v chronologickém pořadí může být někdy matoucí, ale my vám pomůžeme se v tom zorientovat. "Liga spravedlnosti" je klíčovým bodem v celém DC filmovém vesmíru, ale cesta k ní začíná mnohem dříve.

Představte si to jako puzzle. Nejdříve jsme se setkali s Supermanem v "Muž z oceli", pak přišel Batman v "Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti". Do mozaiky přibyla Wonder Woman ve svém vlastním filmu a náznaky Aquamana a Flashe v "Batman vs Superman". Teprve poté se všichni tito hrdinové spojili v "Lize spravedlnosti", aby čelili hrozbě, kterou by sami nezvládli.

Ačkoliv "Liga spravedlnosti" navazuje na předchozí filmy, existují i další filmy, které se odehrávají v jiných časových liniích, jako "Wonder Woman 1984" nebo "Aquaman". Sledování filmů v chronologickém pořadí nám pomáhá lépe pochopit vývoj postav a celého DC filmového světa.

Noví hrdinové DCEU

Svět DC Extended Universe (DCEU) se neustále vyvíjí a s ním přichází nová vlna hrdinů, kteří se ujímají pláště ochránců spravedlnosti. Po boku ikonických postav jako Superman a Batman se objevují nové tváře, které slibují vzrušující budoucnost pro filmové univerzum DC. Mezi tyto nové hrdiny patří Wonder Woman, která debutovala ve filmu Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016) a následně si získala srdce diváků ve svém sólovém filmu Wonder Woman (2017). Její síla, odvaha a neúnavný boj za spravedlnost z ní udělaly okamžitou ikonu. Dalším přírůstkem do rodiny DCEU je Aquaman, kterého si zahrál Jason Momoa. Jeho první sólové dobrodružství, Aquaman (2018), nás zavedlo do úchvatného podmořského světa a představilo nám krále sedmi moří. Svou drsnou povahou a nečekaným humorem si Aquaman získal oblibu fanoušků po celém světě. Nemůžeme zapomenout ani na Shazam!, mladého chlapce, který se může proměnit v dospělého superhrdinu s božskou silou. Film Shazam! (2019) přinesl do DCEU svěží vítr s humorným a dojemným příběhem o dospívání a zodpovědnosti.

dc filmy chronologicky

Budoucnost filmového DC

Budoucnost filmového světa DC je v současnosti plná očekávání a nejistoty. Po letech samostatných filmů a nejasné spojitosti se zdá, že se DC vydává novým směrem pod vedením Jamese Gunna a Petera Safrana. Jejich cílem je vytvořit propojený vesmír, který by mohl konkurovat Marvel Cinematic Universe.

Fanoušci se můžou těšit na filmy jako Superman: Legacy, který představí mladšího Clarka Kenta, a The Batman - Part II, pokračování úspěšného rebootu s Robertem Pattinsonem. V plánu je také film The Brave and the Bold, který představí novou verzi Batmana a jeho syna Damiana Wayna jako Robina.

Vedle filmů se DC zaměřuje i na televizní seriály. Peacemaker, seriál navazující na film The Suicide Squad, se dočkal pozitivního přijetí a chystá se jeho druhá série. V přípravě je také seriál o Amandě Wallerové, záhadné vládní agentce, a spin-off seriálu The Batman zaměřený na postavu Tučňáka.

Zatímco některé projekty z původní DCEU, jako Wonder Woman 3, byly zrušeny, osud filmů jako Aquaman and the Lost Kingdom a The Flash zůstává nejasný. Je možné, že tyto filmy poslouží jako most mezi starým a novým DC Universe, ale definitivní odpověď zatím nemáme.

Jedno je jisté: budoucnost filmového DC je plná potenciálu. Zda se podaří Gunnovi a Safranovi naplnit očekávání a vybudovat konkurenceschopný filmový vesmír, ukáže až čas.

Seriálové univerzum DC

Seriálové univerzum DC se rozkládá na mnoha platformách a v různých časových liniích, což může být pro fanoušky matoucí. Na rozdíl od filmového světa, kde se tvůrci snaží o ucelenější příběh, seriály si často jdou vlastní cestou.

Začalo to seriálem Arrow, který představil Olivera Queenea, lučištníka bojujícího se zločinem ve Starling City. Jeho úspěch vedl k seriálu Flash, kde se Barry Allen stává nejrychlejším mužem na Zemi. Oba seriály se odehrávají ve stejném světě a postavy se často kříží v epických crossoverech.

dc filmy chronologicky

Později se přidaly seriály Supergirl, Legends of Tomorrow a Black Lightning, každý s vlastním tónem a příběhem. Zatímco Supergirl přináší optimističtější pohled na svět superhrdinů, Legends of Tomorrow se nebojí cestovat časem a měnit historii. Black Lightning se zase zaměřuje na sociální problémy a rasovou nespravedlnost.

Ačkoliv seriály sdílejí některé postavy a události, ne vždy se drží striktní kontinuity. To dává tvůrcům větší svobodu, ale zároveň to může vést k nejasnostem a frustraci fanoušků.

Pro ty, kteří se chtějí zorientovat v chronologii seriálového světa DC, existuje mnoho online zdrojů a infografik. Je však důležité si uvědomit, že neexistuje žádný oficiální kánon a některé události se mohou lišit v závislosti na zdroji.

Animované filmy DC

Svět DC komiksů není jen o hraných filmech. Animované filmy DC si už roky budují vlastní universum plné epických příběhů a nezapomenutelných momentů. Ať už je to temná a dospělá atmosféra filmů jako Batman: Návrat Temného rytíře nebo akční jízda Justice League: The Flashpoint Paradox, animované filmy DC nabízí něco pro každého fanouška.

Chronologicky je těžké se v nich vyznat, jelikož se často neodehrávají v jedné ucelené časové linii. Existují filmy, které jsou jasně propojené, jako třeba Justice League: Krize na dvou Zemích a Justice League: Pád, ale najdeme i samostatné příběhy, které se odehrávají ve vlastním světě.

Pro fanoušky, kteří se chtějí ponořit do světa animovaných filmů DC, je dobré začít s některými z nejoblíbenějších titulů. Batman: Maska Fantasma je kultovní klasika, která představuje Batmana v jeho nejlepším světle. Superman: Doomsday je věrná adaptace slavného komiksu a Justice League: Nová hranice nabízí svěží pohled na vznik legendárního týmu.

Animované filmy DC jsou skvělou volbou pro všechny, kteří hledají komplexní příběhy, propracované postavy a dechberoucí animaci. Ať už jste dlouholetým fanouškem DC komiksů nebo jen hledáte kvalitní animovanou zábavu, animované filmy DC vás zaručeně nezklamou.

Publikováno: 05. 07. 2024

Kategorie: filmy a seriály

Autor:

Tagy: dc filmy chronologicky | filmy dc v chronologickém pořadí