Tankový prapor míří na plátna!
- Komedie s hvězdným obsazením
- Režie Zdeňka Podskalského
- Námět z novely Josefa Škvoreckého
- Příběh vojína Dannyho Smiřického
- Tankový prapor v poválečném Československu
- Satirický pohled na armádu
- Nezapomenutelné hlášky a postavy
- Velký divácký úspěch
- Kritika normalizačního režimu
- Kulturní fenomén a filmová klasika
- Dostupné na DVD a Blu-ray
- Adaptace pro divadelní jeviště
Komedie s hvězdným obsazením
Snímek Tankový prapor z roku 1991, natočený podle stejnojmenné knihy Josefa Škvoreckého, se může pochlubit skutečně hvězdným obsazením. V hlavních rolích se představili tehdejší herecké špičky jako Jaroslav Dušek, Lukáš Vaculík, Miroslav Donutil, Václav Postránecký, Rudolf Hrušínský, Jiří Lábus, Radoslav Brzobohatý, Otakar Brousek starší a mnoho dalších. Film se natáčel v autentickém prostředí kasáren a s využitím skutečné vojenské techniky, což mu dodává na věrohodnosti. Zajímavostí je, že se na natáčení podíleli i skuteční vojáci základní služby.
Obsazení filmu Tankový prapor je často dáváno do kontrastu s obsazením hypotetického divadelního představení stejného příběhu. Zatímco filmové plátno umožnilo angažovat desítky známých tváří, divadelní adaptace by se musela spokojit s mnohem skromnějším obsazením. I tak by ale bylo zajímavé sledovat, jak by se s rolí vojáků tankového praporu popasovali divadelní herci.
Režie Zdeňka Podskalského
Zdeněk Podskalský, mistr české filmové komedie, se s vervou pustil do natáčení Tankového praporu. Jeho rukopis je v celém filmu nezaměnitelný – od svižného tempa a dynamického střihu, přes práci s herci až po specifický humor. Podskalský dokázal i z vážnějšího tématu, jakým je vojenská služba, vykřesat humor a nadhled, aniž by sklouzl k laciné parodii. Naopak, film pod jeho vedením působí autenticky a věrohodně, a to i díky skvěle zvolenému hereckému obsazení.
Právě výběr herců byl pro Podskalského klíčový. Do hlavních rolí obsadil tehdejší hvězdy československé kinematografie – Jaroslava Marvana, který nezapomenutelně ztvárnil svérázného velitele tanku, dále pak Ladislava Potměšila, Rudolfa Hrušínského, Josefa Somra a mnoho dalších. Podskalský dokázal z každého herce dostat to nejlepší a vytvořit tak kompaktní a sehraný tým, který diváky baví dodnes.
Jeho režie dodala Tankovému praporu nezaměnitelný šmrnc a pomohla mu stát se jednou z nejúspěšnějších českých filmových komedií všech dob.
Námět z novely Josefa Škvoreckého
Josef Škvorecký ve svém ikonickém díle Tankový prapor s humorem a nadhledem zachytil absurditu vojenské služby v 50. letech. Kniha se stala generační výpovědí a jejím satirickým ostřím neunikla ani tehdejší politická situace. Právě popularita a silný příběh předurčily Tankový prapor k filmové adaptaci.
Vlastnost | Hodnota |
---|---|
Název filmu | Tankový prapor |
V roce 1991 se režisér Vít Olmer chopil nelehkého úkolu převést Škvoreckého dílo na filmové plátno. Obsazení filmu Tankový prapor se mohlo pochlubit hvězdným obsazením: Lukáš Vaculík coby svérázný vojín Danny Smiřický, Ondřej Vetchý jako jeho věrný druh Vaněk, či Miroslav Donutil v roli svérázného kapitána Matouška. Film si i přes odlišnosti od knižní předlohy získal přízeň diváků a stal se jednou z nejúspěšnějších českých komedií 90. let.
Příběh vojína Dannyho Smiřického
Danny Smiřický neexistuje. Nebo alespoň ne v kontextu obsazení Tankového praporu. Film, natočený podle stejnojmenného románu Josefa Škvoreckého, vypráví příběh tankisty Dannyho Smiřického během druhé světové války. Postava Dannyho je fiktivní a slouží jako prostředek k vykreslení absurdní reality války a komunistického režimu.
Ve filmu se setkáváme s pestrou škálou postav, které reprezentují různé postoje k tehdejší situaci. Najdeme zde zapálené komunisty, cynické pragmatiky i ty, kteří se snaží přežít za každou cenu. Tankový prapor tak není jen válečným filmem, ale i satirou na totalitní režim a lidskou povahu.
Obsazení filmu je hvězdné a zahrnuje jména jako Jaroslav Dušek, Rudolf Hrušínský, Ladislav Potměšil, Václav Postrádovský a další. Film režíroval Vít Olha a hudbu složil Michal Pavlíček.
Tankový prapor v poválečném Československu
Poválečné Československo se ocitlo v mocenské sféře Sovětského svazu, což se projevilo i v reorganizaci a vyzbrojování armády. Tankové jednotky, inspirované sovětskou doktrínou, se staly důležitou součástí obrany státu. Tankový prapor, základní organizační jednotka, se skládal ze tří tankových rot a roty podpůrných zbraní. Vybaven byl nejprve tanky T-34, později modernějšími typy jako T-54 a T-55.
Život v tankovém praporu byl náročný, plný drilu a tvrdé disciplíny. Vojáci základní služby trávili dlouhé hodiny výcvikem v terénu, údržbou techniky a politickou školou. Jejich zážitky, ať už humorné, absurdní nebo tragické, se staly inspirací pro řadu literárních a filmových děl.
Nejznámějším příkladem je román Tankový prapor od Josefa Škvoreckého, který s nadsázkou a ironií popisuje život vojáků v padesátých letech. Kniha se stala bestsellerem a v roce 1991 byla zfilmována režisérem Vítem Olmerem. Film Tankový prapor s vtipnými dialogy a nezapomenutelnými postavami, jako je svobodník Kouba nebo major Terazky, si získal oblibu diváků a stal se kultovní záležitostí.
Satirický pohled na armádu
Tankový prapor, ten pojem evokuje obrázky hrdinných vojáků bránících vlast v ocelových monstrech. No jo, v Tankovém praporu to tak úplně nefunguje. Místo bitevní vřavy tu máme spíš tragikomický chaos, kde se vojáci perou s technikou, byrokracií a vlastně i sami se sebou. A co teprve obsazení? Hynek Čermák jako cynický, ale vlastně dobrosrdečný major Haluška je prostě nezapomenutelný. A co teprve legendární duo Dannyho Trejo, pardon, Martina Hubky a Romana Zacha? Tankový prapor je zkrátka film, který se nesnaží o patos a hrdinství, ale o syrový a často až absurdně humorný pohled na život v kasárnách. A to je přesně to, co z něj dělá kultovní záležitost.
Nezapomenutelné hlášky a postavy
Tankový prapor, kultovní česká filmová klasika, se může pochlubit nezapomenutelnými hláškami, které zlidověly a dodnes baví diváky napříč generacemi. Kdo by neznal legendární větu „Co to je, vojáku? To je vojenské tajemství, pane nadporučíku!“, kterou pronesl svérázný vojín Marek v podání Lukáše Vaculíka. Stejně tak nezapomenutelný je i desátník Vondruška, ztvárněný Miroslavem Donutilem, se svým typickým „Já vám dám, vy kujóni!“.
Film se však může pyšnit i celou řadou dalších skvěle napsaných a zahraných postav. Vedle již zmíněných protagonistů nelze opomenout ani přísného, ale spravedlivého majora Halušku v podání Rudolfa Hrušínského, svérázného kuchaře Šlajse, kterého si zahrál Ladislav Potměšil, nebo krásnou zdravotnici Janu v podání Veroniky Žilkové. Každá z postav, ať už hlavní, nebo vedlejší, přispívá k autentičnosti a nezapomenutelné atmosféře filmu.
Velký divácký úspěch
Film Tankový prapor, natočený podle stejnojmenné knihy Josefa Škvoreckého, se stal po svém uvedení v roce 1991 obrovským diváckým hitem. Do kin tehdy zamířily davy lidí, aby zhlédly příběh vojína Dannyho Smiřického a jeho zážitky z vojenské služby u tankistů v padesátých letech. Film dokonale vystihl absurditu a beznaděj tehdejší doby, ale zároveň diváky bavil humorem a nadsázkou.
Úspěch filmu byl dán hned několika faktory. Předně šlo o první velký filmový projekt po pádu komunistického režimu, který se nebál otevřeně kritizovat minulost. Dále zaujalo hvězdné herecké obsazení v čele s Lukášem Vaculíkem, Miroslavem Donutilem a Ondřejem Vetchým. Velkou zásluhu na úspěchu měl i režisér Vít Olmer, který dokázal citlivě skloubit humor a vážná témata.
Tankový prapor se stal fenoménem a jeho hlášky zlidověly. Film si dodnes drží vysokou popularitu a je považován za jednu z nejlepších českých komedií.
Kritika normalizačního režimu
Obsazení Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 a následná normalizace měly drtivý dopad na československou kulturu, včetně kinematografie. Režim se snažil umlčet kritické hlasy a upevnit svou ideologickou nadvládu. Filmy a literatura se staly nástrojem propagandy a cenzura tvrdě zasahovala proti jakémukoliv náznaku disentu. V tomto kontextu je zajímavé sledovat osud románu Josefa Škvoreckého Tankový prapor a jeho filmové adaptace.
Samotný román, satiricky zobrazující absurditu vojenské služby za socialismu, byl v roce 1968 zakázán a poprvé publikován až v zahraničí. Jeho filmová adaptace, natočená režisérem Vítem Olmerem v roce 1991, se stala jedním ze symbolů pádu normalizačního režimu. Film s humorem a nadhledem reflektuje absurditu tehdejší doby a kritizuje normalizační praktiky. Diváci, kteří si pamatovali normalizaci, v něm nacházeli paralely se svými vlastními zkušenostmi s komunistickým režimem. Film se stal kasovním trhákem a získal si uznání i u kritiky.
Kulturní fenomén a filmová klasika
„Tankový prapor“ se nezapomenutelně zapsal do srdcí diváků a stal se fenoménem, který dalece přesáhl hranice filmového plátna. Popularita snímku tkví v kombinaci několika faktorů. Jednak je to humorné a zároveň trefné zobrazení absurdní reality socialistické armády, s níž mělo mnoho mužů v tehdejším Československu osobní zkušenost. Film se tak stal jakousi generační výpovědí, která rezonovala s pocity mnoha diváků.
Nesmíme opomenout ani hvězdné obsazení, které filmu dodalo na atraktivitě. Role vojína Josefa Švejka v podání legendárního Rudolfa Hrušínského se stala ikonickou a dodnes baví diváky napříč generacemi. Výrazně se na úspěchu filmu podíleli i další herci jako Jaroslav Marvan, František Filipovský, Vlastimil Brodský, Josef Kemr a další.
„Tankový prapor“ se stal kultovní komedií, která se těší neutuchající popularitě i po letech od svého uvedení. Jeho nadčasový humor, zapamatovatelné hlášky a skvělé herecké výkony z něj činí klasiku české kinematografie, která si své místo v srdcích diváků bezpochyby udrží i v budoucnosti.
Dostupné na DVD a Blu-ray
Fanoušci kultovní české komedie Tankový prapor si můžou užít tento filmový skvost i v pohodlí domova. Film, natočený podle stejnojmenné knihy Josefa Škvoreckého, je dostupný na DVD i Blu-ray. Speciální edice navíc obsahují bonusové materiály, jako jsou rozhovory s herci, dokument o natáčení nebo dobové fotografie.
Ve filmu, který režíroval Vít Olmer, se představuje plejáda známých českých herců. Hlavní roli vojína Dannyho Smiřického ztvárnil Jaroslav Dušek. Jeho nadřízené si zahráli například Václav Postránecký jako major Borovička nebo Rudolf Hrušínský v roli plukovníka. Ve filmu se objeví i další známé tváře jako Lukáš Vaculík, Miroslav Donutil, Ondřej Vetchý nebo Veronika Žilková.
Dostupnost filmu na DVD a Blu-ray umožňuje divákům vychutnat si humor a nadhled, kterým je Tankový prapor proslulý, kdykoliv se jim zachce.
Adaptace pro divadelní jeviště
Převést filmové plátno na divadelní prkna je vždycky výzva a u Tankového praporu to platí dvojnásob. Zatímco film z roku 1991 se mohl opřít o velkolepé záběry s desítkami tanků a stovkami komparzistů, divadelní adaptace se musí spolehnout na jiné prostředky. Jak tedy převést syrovost a monumentalitu vojenského cvičení do komornějšího prostředí divadla?
Jednou z možností je zaměřit se na postavy a jejich vzájemné vztahy. Film i kniha nabízejí pestrou škálu charakterů, od cynického vojáka základní služby až po ambiciózního velitele. Právě v dialozích a konfliktech mezi nimi se skrývá velký potenciál pro divadelní zpracování.
Důležitou roli bude hrát také scéna a kostýmy. Minimalistická scéna s pár symboly vojenského prostředí může fungovat lépe než snaha o realistické zobrazení tankodromu. Podobně i kostýmy by se měly držet spíše stylizace a symboliky.
Adaptace Tankového praporu pro divadlo je bezesporu náročný úkol. Pokud se ale podaří vystihnout ducha předlohy a zároveň využít specifické možnosti divadelního jazyka, může vzniknout působivé a strhující představení.
Publikováno: 05. 07. 2024
Kategorie: filmy a seriály